,

سئو منفی چیست؟چگونه با آن مقابله کنیم

سئو منفی چیست

در مطالب قبلی در مورد سئو منفی و چگونگی تایید آن توسط گوگل توضیح دادیم. (سئو منفی بدست گوگل تایید شد را مطالعه نمایید). الان میخواهیم در این مقاله توضیحات کامل در مورد سئو منفی و روش های مبارزه با آن جهت ایجاد سئو مثبت روی سایت بحث کنیم و توضیحاتی رو خدمتتون ارایه بدیم.

گستاس‌سیامس فردی با تجربه در بازاریابی اینترنتی است که تخصص او در بهینه‌سازی سایت در موتورهای جست‌وجوگر و آنالیز سایت است. جدیدا بحث‌های زیادی در جامعه سئو مبنی بر سئو منفی و پتانسیل سئو منفی در ضرررسانی آن به سایت به وجود آمده است. بحث در باب سئو منفی از زمان به‌روزرسانی الگوریتم پنگوئن در اواسط سال ۲۰۱۲ اوج گرفت.درست همان زمان که بسیاری از وب‌مسترها این مورد را مد نظر نداشتند یا اصلا از آن آگاهی نداشتند.

سئو منفی چیست؟

هر زمان شخصی تلاش کند که جایگاه شما را در نتایج جستجوی گوگل پایین بیاورد و از این طریق بازدید سایت شما را کاهش دهد در حال انجام سئوی منفی است. سئو یا بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو هدفی جز بهبود جایگاه شما در کلمات کلیدی مشخص و جذب بازدیدکننده از موتورهای جستجو ندارد، سئوی منفی فعالیت هایی عموما خارج از مجموعه شماست برای مقابله با موفقیت تان!

آیا سئوی منفی واقعا وجود دارد؟

همه به خوبی می دانیم که مطالبق با الگوریتم های گوگل اگر به خرید و فروش و یا تبادل لینک بپردازیم جریمه خواهیم شد. این اتفاق ممکن است از طریق جریمه دستی گوگل و یا الگوریتم پنگوئن برای سایت بیافتد. در نتیجه اگر لینک هایی که برای سایت خود کسب میکنیم میتوانند مشکلاتی بهمراه داشته باشند پس لینک هایی که دیگران به سایت ما نیز میدهند از این قاعده مستثنی نیستند، اینجاست که سئوی منفی وارد میشود.

گوگل در صحبت های خود نسبت به سئوی منفی بسیار محتاط است و تا جایی که بتواند وجود آن را نفی میکند. در گوگل صفحه ای وجود دارد که قوانین اصلی خود را معرفی کرده است، تا قبل از سال ۲۰۰۳ در جمله ای نوشته شده بود هیچ راهی وجود ندارد که رقیب شما جایگاهتان را در گوگل به خطر بیاندازد یا شما را از ایندکس خارج کند.

سئو منفی

سئو منفی

ولی در ژانویه ۲۰۰۳ یک عبارت “تقریبا” به ابتدای این جمله اضافه شد که از اولین نشانه های سئوی منفی در اینترنت می باشد.

سئو بعد از سال2003

سئو بعد از سال۲۰۰۳

حتما منظور گوگل در آن زمان تایید سئوی منفی و استفاده از لینک های مخرب برای مقابله با رقیبان نبوده است ولی نشانه هایی از تلاش افراد برای سئوی منفی دیده بوده است. در آن زمان برای سئوی منفی، بیشتر از طریق دستکاری فایل robots.txt و یا هک کردن سایت ها مشکلاتی ایجاد میکردند.

ولی در مورد لینک سازی چطور؟ آیا گوگل تاکنون به آن اشاره داشته است؟ در سال ۲۰۰۷ مت کاتس در مصاحبه ای با Forbes اعلام کرد که “از بین بردن جایگاه یک رقیب در نتایج گوگل با استفاده از لینک های مخرب غیر ممکن نیست ولی بسیار مشکل است. ما همواره تکنیک های جدید را دنبال میکنیم و به سرعت پادزهرهایی برای هرکدام تهیه خواهیم کرد.”

در سال ۲۰۱۲ و بعد از معرفی اولین نسخه از الگوریتم پنگوئن که به قصد مبارزه با لینک سازی ها غیر طبیعی بوجود آمد، صحبت ها پیرامون سئوی منفی و استفاده از لینک های مخرب برای رقبا نیز شدت بیشتری گرفت، یک نگاه ساده به آمار جستجوی عبارت Negative SEO در آن زمان نشان دهنده توجه وب مستران به این مسئله می باشد.

امار جستجور کلمه سئو منفی

امار جستجور کلمه سئو منفی

در اکتبر ۲۰۱۲ و با ارائه ی نسخه جدید پنگوئن، ابزار جدید در وبمستر گوگل با نام disalvow tool معرفی شد. این ابزار به وبمستران اجازه میداد تا لینک هایی که از نظر خودشان برای سایت مناسب نیستند را به گوگل معرفی کنند تا در رتبه بندی نتایج آنها را در نظر نگیرد.

مت کاتس اعلام کرد که بیشتر سایت ها نیازی به استفاده از این ابزار نخواهند داشت ولی کسانی که وابستگی مالی زیادی به اینترنت و سایت خود دارند باید از هر روشی برای نگهداری آن استفاده کنند. در این زمان سئوی منفی کم کم به رسمیت شناخته شده بود و سایت های گوناگونی بدون آنکه دلیل شکست خود را بدانند با افت ناگهانی جایگاه در نتایج گوگل مواجه میشدند.

البته در این میان گزارش های بسیاری از سئوی منفی به وبمستر گوگل میرسید که در عمل با بررسی بیشتر مشخص میشد دلیل این نتایج سئوی منفی نبوده است، همین مسئله موجب شده که گوگل همچنان در برابر وجود چنین روش هایی مقاومت کرده و راهکار مناسبی برای آن ارائه ندهد. پس قبل از هر چیز باید دقیقا بدانیم که چه زمانی دچار سئوی منفی از طرف یکی از رقیبان خود شده ایم.

نشانه های سئو منفی روی سایت

همیشه نگران این هستیم که نکنه رقبا علیه سایت ما کاری میکنند.این سوال حتما در ذهن شما هم وجود دارد؛ از کجا بفهمیم روی سایت ما سئو منفی صورت میگیرد؟ نشانه هایی وجود دارد که یک وب مستر میتواند از طریق آنها رفتارهای مشکوک دیگران برای ایجاد سئوی منفی در سایت خود را شناسایی کند، برای اینکار شما باید ابزارهای مدیریتی مناسبی مانند وب مستر گوگل و یک آمارگیر دقیق و قدرتمند را در اختیار داشته باشید. نمونه هایی از این نشانه ها به شرح زیر است:

  • لینک به سایت شما از انجمن و فروم های خارجی.
  • دریافت تعداد زیادی لینک از دامنه های عجیب با آدرس هایی مانند .ru .cz .pl .biz و غیره. همه ی این لینک ها غیرطبیعی نیستند ولی برای یک سایت ایرانی دریافت بک لینک زیاد از این گونه آدرس ها کاملا غیرطبیعی خواهد بود.
  • تعداد زیادی بک لینک از وبلاگ های غیر مرتبط و گوناگون.
  • لینک هایی با متن یکسان و از چند دامنه مشخص، بعنوان مثال در عبارتی مشخص لینک سایت شما در فوتر و سایدبار (در عمل همه ی صفحات سایت) چند سایت نامعتبر قرار داده شده باشد.
  • دریافت بک لینک از سایت های غیراخلاقی، سایت های شرط بندی و مشابه آنها.

نکته مشترک میان همه موارد بالا، بی ارزش و اعتبار بودن آنها و از همه مهمتر قیمت پایین این گونه لینک ها می باشد. بطوریکه رقیب شما میتواند با هزینه ای اندک تعداد زیادی لینک نامناسب به سایت شما سرازیر کند.

البته بیشتر سایت های ایرانی نیازی به نگرانی در این باره ندارند و درآمد آنها از اینترنت به قدری بالا نیست که رقیبان برای سرنگون کردنشان هزینه کنند ولی زمانیکه صحبت از تجارت های پردرآمد و رقابت های سنگین میشود همه چیز تغییر خواهد کرد!

در این میان مواردی مشاهده میشود که افراد به دست خود تکنیک های سئوی منفی را روی سایتشان انجام میدهند! تبلیغات مختلف برای فروش تعداد زیادی لینک با پیج رنک های ۲ و ۳ در ازای قیمت پایین در واقع بدترین دام برای یک وبمستر است. به جای جمله ای مانند خرید ۵۰ لینک رنک ۲ فقط ۱۰۰ هزارتومن باید بخوانید با ۱۰۰ هزارتومن سایت خود را نابود کنید. (بک لینک بخریم یا نه را مطالعه نمایید)

روش های مقابله با سئو منفی

در زیر روش هایی برای شناسایی و جلوگیری از سئو منفی ذکر شده است.

مقابله با سئو منفی

مقابله با سئو منفی

ایمیل: از سرویس دریافت ایمیل گوگل وبمستر تولز استفاده کنید و همچنین اطلاعات خود را در بینگ وبمستر تولز به روز رسانی کنید تا در هنگام دریافت پیغامی آن را دریافت کنید.توصیه ما به شما این است که بر روی حالت هفنگی ( Weekly ) قرار بدهید اما حالت های ماهانه و روزانه هم خوب هستند.

تنظیم اخطار:

۱. گوگل

الف) برای نام سایت خود اخطار ( Alert ) قرار دهید.

ب) برای آدرس سایت اخطار قرار دهید.

ج) برای کلماتی که ممکن است از طریق آنها سایت شما صدمه ببیند اخطار قرار دهید.این کار را به صورت site:yourdomain.com keyword انجام دهید.

۲. گوگل آنالیتیکز: از طریق این آموزش برای گوگل انالیتیکز اخطار تنظیم کنید.اخطار را در بخش های زیر تنظیم کنید:

الف) افت ناگهانی و شدید آمار بازدید

ب) کاهش میزان اشتراک

ج) افزایش میزان Bounce Rate

  • بررسی سایت: سایت خود را در بازه های زمانی متفاوت مورد بررسی قرار دهید.میتوانید کسی را استخدام کنید که هر روز یا هر هفته سایت شما را در کلمات کلیدی که مدنظرتان است مورد بررسی قرار دهد.این فرد باید چک کند که ایا شما افت شدید داشته اید و یا حتی از نتایج به طور کل حذف شده اید یا نه.
  • ردیابی لینک ها: لینک های ارسال شده به وبسایتتان را از طریق سایت هایی مانند Open Site Explorer یا AHREF’s مورد بررسی قرار دهید.فاکتورعای لینک ها را مورد بررسی قرار دهید مقصود ما از فاکتورها نکاتی است مانند Authority که تاثیر مستقیم در سایت شما دارند.اگر تغییر شدید و قابل بررسی ای در لینک ها و فاکتورهای مورد بررسی دیدید دقت خود را افزایش دهید.
  • بررسی لینک های ورودی جدید: این بخش کمی پیچیده و سخت است.اما زمانی که یاد گرفتید خیلی سریع تر خواهد شد و ما با یکی از تکنیک های Link Building آشنا خواهید شد.وارد پنل گوگل وبمستر تولز و بینگ وبمستر تولز خود بشوید و لیست سایت هایی که به شما لینک داده اند ( Referring domains ) مربوط به ماه های قبل و ماه قبل را دریافت کنید و در کنار هم قرار بدید.آنهایی که ۲ بار آمده اند را حذف کنید و لیست را محدود به سایت هایی کنید که فقط یک بار به شما لینک داده اند.این دسته از لینک ها را برای بررسی موارد عحیب و شک برانگیز مورد بررسی قرار بدهید.همه چیز را مورد بررسی قرار دهید حتی به وبسایت ها سر بزنید و Anchor text و یا مکانی که لینک قرار گرفته اند را مورد بررسی قرار دهید.

اگر میخواهید کاملا مطمئن باشید سعی کنید سایتی بسازید که در مقابل سئو منفی مقاوم باشد و در دسترس هر فرادی نباشد.به فکر قرار گرفتن در رتبه های بالا نباشید و به جای آن سعی کنید روابط و لینک های درست ایجاد کنید.دوست داشته باشید یا نه در انتها لینک های شما باید از طرف موتورهای جستجو مورد تایید قرار بگیرند.

ایجاد امنیت وب سایت عامل مثبت در سئو و مقابله با سئو منفی

خطرناک ترین و موذی ترین، حملات سئو منفی از طریق هک کردن سایت شما انجام می شود.
هر گونه نقص امنیت شما، و این حتی بدتر از آن است که هکر هیچ کاری را واضح انجام ندهد. این یک چیز است اگر انها صفحه شما را پایین بکشند، پایگاه داده شما را به زباله دان تبدیل کنند و یا حساب کاربری شما را خراب کنند. و این اگر انها تعدادی لینک هرز پنهان شده را وارد سایتتان کنند و خود را به عنوان ادمین معرفی کنند و بروند یک چیز کاملا جداست. انها سریع و بی سر و صدا کار میکنند، و شما ممکن است متوجه ان نشوید تا زمانی که جریمه ای برای لینک بد و یا متن های پنهان شده در سایتتان دریافت کنید. به عنوان مثال بجای اینکه هکر وب سایت شما را نابود کند به صورت کاملا پنهانی بیاید و در وب سایت شما لینک ها و موارد مخرب قرار بدهد
برای جلوگیری از این نوع حملات، مطمئن شوید که پسورد شما قدرتمند و منحصر به فرد باشد. اطمینان حاصل کنید که هاست شما امنیت شما را به روز رسانی میکند، و هر گونه زیر ساختی که نصب کرده اید به روز باشد . به این معنا که به ویژه برنامه هایی مانند وردپرس و یا هر برنامه تجاری دیگری که استفاده میکنید را به روز نگه دارید. از پلاگین های امنیتی به خوبی استفاده کنید. امنیت بیشتر ازار دهنده نیست.
اگر بلاگ شما چندین نویسنده دارد و یا شما افراد دیگری نیز دارید که بر روی سایت شما کار میکنند که نیازی به دسترسی ادمین ندارند، مجوز حساب ان ها را محدود کنید. تنها کسانی مطلقا نیاز به دسترسی ادمین دارد باید این مجوز را داشته باشد .

ایجاد و استفاده از پروفایل های اجتماعی برای سئو منفی در سایت

برای مبارزه با سئو منفی، شما نیاز دارید که ترافیک، لینک و بازدید کننده برای خود فراهم کنید و یکی از راه های اصلی برای انجام این کار از طریق رسانه های اجتماعی است. بازاریابی رسانه های اجتماعی به مراتب پیچیده تر است از دادن موضوعی در یک بخش از یک مقاله برای پوشش ان، اما شما میتوانید با ایجاد پروفایل خود و فعال نگه داشتن ان یک شروع خوب داشته باشید.
برای یک سایت با نام تجاری جدید، شما به بیشتر از دسته کوچکی از پایه ای ترین شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و گوگل + و توییتر احتیاج نخواهید داشت. هدف این است که حضور و شهرتی مستقل از سایت خود ایجاد کنید.
مجموعه ای از پروفایل های فعال باعث میشود که شما با کاربران خود در ارتباط باشید، به صورت مثال اگر که به سایت شما حمله شده باشد و ان را پایین کشیده باشد و یا صفحه اول را ار کار انداخته باشند.

پیاده سازی حق تالیف سایت با گوگل پلاس سئو مثبت

با اینکه گوگل انگیزه اولیه بسیاری از مدیران وب سایت را برای ایجاد تالیف را قطع کرده است – این تصویر پروفایل در نتایج جستجو هاست – مطمعا باشید  تمام ارزش خود را از دست نداده است و درست هست گوگل تصاویر از جستجو ها برداشته است ولی برنامه های بلند مدتی دارد و همینطور در تمام تست های استراکچر دیتا های خود این عامل را بسیار مهم می داند. تالیف چیزی است که می تواند شهرت شما را جدا از شهرت سایتتان حفظ کند و همینطور می تواند شهرت وب سایت شما را چندین برابر کند.
در حالت ایده آل، با تالیف، شما قادر به ایجاد شهرت بیشتر به عنوان یک وبلاگ نویس مشروع و مدیر سایت هستید . اگر سایت شما قربانی سئو منفی شود ، این تالیف است که می تواند شهرت شما را حفظ کند.

ایجاد محتوا عامل مثبت کننده سئو منفی

هر قطعه از محتوا سایت شما مهم است. مطلب با لینک ها هدف گذاری می شوند. مطلب کاربران را به خود جذب میکنند. مطلب این ارزش را برای کاربران ایجاد میکند تا دوباره به سایتتان برگردند و سعی کنند از مطالب شما به سود خود استفاده نهایی را انجام بدند. مطالب همچنین باعث ایجاد صفحه هایی برای ورود لینک های سئو منفی و بمباران ان توسط حمله هرزلینک ها به سایتتان می شود.
این مهم است که حجم بالایی از مطالب ( تولید محتوای مفید ) را حتی در مواقع حملات بیشتر از  اندازه معمول داشته باشید. سایت هایی با تعداد صفحات کم به چند دلیل هدف ساده تری برای سئو منفی هستند.

  1. اول، صفحات کم تر بدان معنی است که با پایین آمدن یک صفحه، درصد بیشتری از کل سایت شما پایین می اید.
  2. دو ، صفحات کمتر به معنی ورود لینک های مشروع کمتر برای حفظ تعادل با لینک های منفی است. در نهایت، سایت نازک و کم حجم از کیفیت کم تری برخوردار هستند که میتواند تصور اشتباهی به گوگل بدهد وقتی سایت شما شروع به دریافت  لینک ناخواسته می کند.

همیشه این جمله در ذهنتان باشد : در سئو، محتوای با ارزش بر سئو حاکمیت میکند.
در صورت امکان، سایت خود را با ۵ مطلب در هفته و یا یک مطلب در روز شروع کنید.(این عامل برای مدیران سایت ها واقعا بی تاثییر هست و افراد فکر می کنند که سایتشون چون شرکتی هست یا کلاس کاری نباید مطالب داشته باشد و یا اون هایی که می خواهند مطالب تولید کنند نیز بین راه خسته می شوند این کاملا بر اثر تجربه هست)

این کار باعث می شود که اخر هفته را ازاد باشید و به اماده سازی و مقابله با کارهای دیگر بپردازید در حالی که هنوز حجم بالایی از محتوا را در اختیار دارید. البته تمامی مطالب شما باید با استاندارد های سایت شما در یک راستا باشد. اطمینان حاصل کنید که مطالب شما از کیفیت بالا برخوردار باشد، به اندازه کافی طولانی و عمیق باشد تا ارزش بینش منحصر به فردی را ارائه دهد.

لینک های اورگانیک بسازید

این لینک ها در همه شکل و اندازه وارد سایت شما میشود، با طیف وسیعی از متن های متنوع از سایت هایی با کیفیت بالا و پایین و در هر دو شکل دنباله دار و بدون دنباله. لینک های قدرتمند و متنوع برای مبارزه با حمله هرز لینک ها لازم است که مجموعه ای از کلمات کلیدی و برخی از دامنه های بد تمرکز کنید. سلاح انها حجم است و سلاح شما کیفیت و تنوع.

ساخت یک اعتبار انلاین برای وب سایت خود

زمانی را هم در شبکه با وبلاگ نویسان دیگر که در همان صنعت شما مشغول هستند بگذرانید، به ویژه انهایی که پابرجا هستند و از شهرت مثبتی برخوردارند. شما نمی خواهید که به وسیله حمله سئو منفی از رقیبانتان عقب بیافتید و همچین نمی خواهید که خو را منذوی کرده و با دنیای خارج ارتباط نداشته باشید.
با ساخت شهرتی قدرتمند از خود، شما قادرید اعتماد سایر وبلاگ نویسان را به دست اورید که در این صورت انها نیز تمایل بیشتری به کمک برای بهبود سایت شما دارند. البته انها نمی توانند تمامی کار های شما را انجام دهند ولی انها میتوانند یک لینک خوب را به شما معرفی کنند تا در راه تان به شما کمک کنند. انها همچنین ممکن است مشاوره هایی هم برای مقابله با این گونه حملات به شما بدهند.
در پایان، تنها راه پیش گیری از حمله سئو منفی این است که انقدر قدرتمند باشید که به پایین کشیده نشوید. و تنها راه رسیدن به این هدف صرف زمان و سرمایه گذاری مناسب است.

نتیجه مبارزه با سئو منفی :

سئو منفی از روشهای محبوبی است که در مقابل وب سایت های جدید و بدون رتبه ثابت موفق است و پیش زمینه سال ۲۰۱۲ است. حتی اگر تا به حال به وب سایت شما حمله ای نشده است شما باید بعنوان وبمستر از کلیه شرایط و لینک های وب سایت خود مطلع و آگاه باشید و بطور منظم لینک های ورودی و ترافیک وب سایت خود را بررسی کنید تا مبادا اسیر حملات رقبای خرابکار باشید. اگر خدای نکرده وب سایت شما مورد حمله ناگهانی قرار گرفت و رتبه وب سایت شما بیکباره کاهش یافت یادتان نرود که از ابزار Disavow Link حتماً کمک بگیرید.

سئو تی ام SeoTm

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *